Hoppa till sidans innehåll

Resultat säsongen 09/10


Stort Grattis till alla duktiga Orsaåkare som varit på säsongens sista tävling Ljusnanskäret 2010

  

Simone Tylén 6-a Minior B2

Linnea Zarmén 2-a Ungdom C15

Tyra Hansson 6-a Minior C1

Jessica Eriksson 6-a Undgom C13 gr1

Maria Abrahamsson 6-a Ungdom C13 gr1

Elin Frisk 6-a Minior C3

Louis Nilsson 6-a Minior C3

Johanna Östlund 7-a Ungdom C13 gr2

Josefin Buki 7-a Ungdom C13 gr2

Arianne Östlund 6-a Minior C2 special pris för bäst flygskärs sekvens i klassen Minior C2 

Johan Sparr 2-a Minior C pojkar

Ulrika Bitte 3-a Ungdom B15

Jennie Adolfsson 4-a Ungdom B15 special pris för bästa flygskärs sekvens i ungdom B 15


 

Stort Grattis till Elinor som var till Örebro i helgen och tävlade..
Elinor kom 2:a i Sveacupen av 8 st.

 


 

Stort Grattis till alla duktiga orsa åkare som varit och tävlat iBorlängetrofén 20-21/2

 

Johan Sparr 3-a Minior C pojkar

Elin Frisk 4-a Minior C2

Arianne Östlund 4-a Minior C3

Ulrika Britte 4-a Ungdom B Special pris för bästa piruetterna

Johanna Hed 5-a Ungdom B

Emilia Erkapers 6-a Ungdom C1

Johanna Östlund 4-a Ungdom C2

Linnea Zarmén 8-a Undgom C2

Josefin Buki 6-a Ungdom C 3

Jessica Eriksson 7-a Undgom C4

Linnea Hed 7-a Ungdom C4

 


 

 

Stort Grattis till fina placeringar i Glada hudik piruetten !!

på Lördagen

Johan sparr 3-a  Minior C1

Jesscia Eriksson 2-a  Ungdom C13 (1)

Emilia Erkapers 4-a Ungdom C13 (3)

Linnea Zarmén 4-a Ungdom C15

Linnea Hed 3-a  Ungdom C13 (2)

Johanna Östlund 7-a Ungdom C13 (3)

på Söndagen

Ellinor Adolfsson 1-a Ungdom B

Jennie Adolfsson 2-a Ungdom B

 

  


Stort Grattis i efterskott till våra duktiga Orsa åkare som varit ute och tävlat.

 

i Enköpningspiruetten

 

Nattis 4-a

Ellinor 8-a

Stina 9-a

Jennie 11-a

(i sina respektive klasser)

 

och i Leksandspokalen

Nattis 2-a

Ellinor 2-a

Ulrika 5-a

Jennie 12-a

(i sina respektive klasser)


Grattis till alla duktiga Orsa åkare som varit i Sundsvall och tävlat i Mittpiruetten i helgen  .

Johan Sparr 6-placering Minior C 2

Jennie Adolfsson 6-placering Ungdom B 15

Jessica Eriksson 6-placering Ungdom C 2

Linnea Zarmén 9:a Ungdom C1

Johanna Östlund 9:a Ungdom C1

Emilia Erkapers 9:a Ungdom C1 med specialpris för bra possition och låg sittpiruett


Stort Grattis till Johan Sparr för din första plats i Minior C pojkar helgen i Lutzpiruetten !!

Grattis även till Linnea Zarmen och Johanna Östlund för eran 7 plats i ungdom C5,Johanna Östlund fick specialpris för en fin flygskärssekvens . 

Emilia Erkapers 6 plats Ungdom C6 och Jessica Eriksson 6 plats i C2

 


 

  

GRATTIS till Elinor Adolfsson som har klarat Fri 3 och Josefin Buki som har klarat Fri 1 idag den 28/11.

 


 

Stort grattis till Ellinor Adolfsson för din 2-a plats i Brinkaskäret !

 

Grattis även till Jenny, Ullrika , Linnéa, Emillia, & Johanna som också tävlade för första gången i år .

 

Ni var jätte duktiga allihopa !

 

Ulrika fick även specialpris för bästa utförda combospins i sin grupp & Emilia fick specialpris för bästa utförda sittpiruett i sin grupp.

 

 


 

 

Stort Grattis Till Natalie Björk som kom 5-a i Västerås

  


Maila gärna mej om ni har bilder från de tävlingar som ni varit ute på så kan vi sätta ut på hemsidan. Marie Östlund This is a mailto link

  

Nyheter & Resultat från säsongen 08/09 som våra duktiga åkare varit ute på finns om du klickar på länken till vänster.

Det finns inget album kopplat till denna sida.

Postadress:
Orsa KK - Konståkning
Box 138
79422 Orsa

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link

Se all info